in

Duński freediver który przezwyciężył chorobę.

Stig Pryds to duński freediver. W 2008 r. Zdiagnozowano u niego łuszczycowe zapalenie stawów, co spowodowało, że stracił pracę. Po 5 latach intensywnego bólu i coraz większej zależności od leków, postanowił rzucić wszystkie leki i znaleźć alternatywne sposoby radzenia sobie z chorobą. Zaczął ćwiczyć jogę codziennie, zmieniał dietę i zaczął uprawiać freediving. To spowodowało drastyczne zmiany: w ciągu kilku miesięcy mógł chodzić bez laski i mógł znowu bawić się z dwiema młodymi córkami.

Nauczyło go to także, jak dobrze on jest w freedivingu; w ciągu roku zaczął tworzyć duńskie płyty. Zaczął podróżować po świecie, biorąc udział w zawodach freedivingowych, w których ciepła pogoda i słońce poprawiły jego stan. Użył swojej zwiększonej ekspozycji z duńskich płyt, aby opowiedzieć historię swojego powrotu do zdrowia i zainspirować ludzi do zdrowego stylu życia. Zaczął uczyć innych, jak radzić sobie z zaburzeniami autoimmunologicznymi.

Minusem jego nowej sławy było to, że towarzystwo ubezpieczeniowe, które opłacało comiesięczną kontrolę niepełnosprawności, zauważyło, że robi to, co robi zdrowa osoba. Pomimo argumentu, że jest zdrowy tylko dlatego, że może odbyć takie podróże i szkolenia, firma ubezpieczeniowa groził, że pozwie go za kłamstwo – będzie musiała spłacić wszystkie rachunki za niepełnosprawność i opłatę. Przy pomocy swoich lekarzy Stig zdołał przekonać ich, że jego choroba jest prawdziwa, tylko że dobrze nią zarządza, ale towarzystwo ubezpieczeniowe postanowiło przestać płacić mu za swoją niepełnosprawność. Stres wywołany tą całą procedurą był olbrzymi, a Stig zapadł w silny ból.

Film nakręciliśmy w styczniu, najtrudniejszy dla Stiga, gdzie musiał się dowiedzieć, jak postąpić. Rozmawialiśmy o tym, jak życie może dalej zadawać ciosy po uderzeniu i jak wiesz, że i tak wszystko będzie ok. Ale nadal jest do bani, że musisz poradzić sobie z ciosami i musieć przejść przez tę niepewność, co będzie dalej. Stig postanowił skupić się na swoim nowym programie oddechowym, w którym uczy ludzi, jak prawidłowo oddychać, aby radzić sobie ze stresem i chorobą, a także z jogą i dietą. W tym roku może nie być w stanie konkurować, ale powraca i robi wszystko, aby być użytecznym dla innych. Dowiedz się więcej o Stig tutaj:

Stig Pryds – Fridykker og Personlig Coach

Projektuje klasyczne samochody inspirując się zwierzętami

Zobacz jak wygląda praca saperów w Polsce