in

Artyści zasugerowali projekty rekonstrukcji Katedry Notre Dame

17 artystów zasugerowało projekty rekonstrukcji Katedry Notre Dame!

15 kwietnia 2019 r. wybuchł jeden z najbardziej przerażających pożarów roku, podczas którego dach Katedry Notre-Dame w Paryżu spłonął. Trwał około 15 godzin, gdy świat patrzył na to z przerażeniem. Ogień całkowicie zniszczył kultową iglicę konstrukcji, która runęła kilka godzin po tym, jak pożar został zauważony. Zniszczono również większość dachu drewniano-metalowego katedry, pozostało tylko około jednej trzeciej dachu. Wnętrze katedry nie doznało rozległych zniszczeń dzięki kamiennemu sklepieniu, które w większości zawaliło się w płonącym dachu.

W następnych dniach francuski prezydent Emmanuel Macron zapewnił opinię publiczną, że katedra może zostać odbudowana i szybko zainicjowano kampanię zbierania funduszy, aby pomóc w sfinansowaniu akcji (co może potrwać nawet 20 lat). Od 22 kwietnia 2019 r. zebrano ponad 1 mld euro.

17 kwietnia Francja ogłosiła, że zamierza zorganizować konkurs na zaprojektowanie iglicy zamiennej dla katedry Notre-Dame w Paryżu. Francuski premier Edouard Philippe powiedział, że rząd szuka świeżego pomysłu „dostosowanego do technik i wyzwań naszej ery”. Skłoniło to wielu architektów i projektantów do wzmocnienia swoich kreatywnych umysłów i wyczarowania nowych obrazów dachu i iglicy. Od współczesnych szklanych wież po gotyckie witraże, zgłoszenia do tej pory oferują nowoczesne wyobrażenie klasyki!

Źródło

Zobacz 10 najciekawszych namiotów campingowych

CZYŚCIŁEM KIBLE – ŚMIERDZĄCA PRACA