in

5 niesamowitych dzieci, które zmieniły świat

Jest ich dużo więcej, ale przedstawiamy wam 5 niesamowitych dzieci, które zmieniły świat.

Źródło: cuterelations.com

Yash Gupta

Yash Gupta po rozbiciu okularów, gdy miał 17 lat, musiał czekać tydzień, aby jego recepta została zastąpiona. Odkrył, że ma problemy z robieniem najbardziej podstawowych rzeczy. Po przeszukaniu internetu odkrył, że ponad 12 milionów dzieci na całym świecie potrzebuje okularów. Powstała Sight Learning, organizacja charytatywna, która gromadzi używane okulary i przekazuje je stowarzyszeniom, które dostarczają okulary tam, gdzie są najbardziej potrzebne. Od 2013 roku Gupta zebrała już 9 500 par okularów dla potrzebujących na całym świecie.

Ryan Hrelja

Podczas gdy większość sześciolatków wydaje swoje kieszonkowe na słodycze lub najnowszą zabawkę na rynku, Ryan Hreljac postanowił włożyć swoje kieszonkowe na coś nieco większego. W 1998 r. Jeden z nauczycieli poinformował swoją klasę, że w Afryce woda jest rzadkim towarem. Ryan postanowił zebrać pieniądze na budowę studni w Afryce, która jego zdaniem kosztowałaby około 70 USD. Kiedy zdał sobie sprawę, że kosztowałoby to około 2000 $, rozpoczął publiczne działania, aby podnieść świadomość problemu w Afryce, co zaowocowało budową nie tylko jednej studni w Ugandzie, ale także ogólnoświatową fundacją "Fundacja Studnia Ryana", zaangażowaną w poprawa życia w Afryce. Do tej pory zrealizowali 927 projektów, które dotarły do 836 751 osób.

Prakash Gurjar pracował jako robotnik przymusowy od ukończenia piątego roku życia, aż do ukończenia przez niego ośmiu lat. Kiedy członkowie aktywistycznej grupy Bachpan Bachao Andolan podróżowali przez Indie, natknęli się na Om Prakasha Gurjara, który był zaintrygowany ideą wolności - pojęciem, które było obce rodzinie Gurjarów. Po uwolnieniu się od pracy przymusowej Gurjar rozpoczął kampanię na rzecz praw dziecka, w wyniku czego wydano 500 aktów urodzenia dla indyjskich dzieci, zapewniając im prawo do bezpłatnej edukacji. Został odznaczony Pokojową Nagrodą dla Dzieci w 2006 roku, kiedy miał zaledwie 13 lat.

Louis Braille

Louis Braille w wieku 5 lat stracił wzrok. zapisał się do Królewskiego Instytutu na rzecz Niewidomej Młodzieży w Paryżu, gdzie zaczął wymyślać alfabet Braille'a, który jest systemem czytania i pisania dla niewidomych. Chociaż jego praca została w dużej mierze przyjęta dopiero po jego śmierci, metoda ta, wykorzystująca system podniesionych kropek, zapewniała ludziom bez widoku sposób uczenia się czytania i pisania, zmieniając świat dla osób niewidomych, prowadząc do wyższej jakości życia.

Iqbal Masih

Kiedy większość dzieci chodzi do przedszkola, Iqbal Masih wstawał wcześnie rano, aby rozpocząć dzień pracy jako robotnik niewolniczy w fabryce dywanów w Pakistanie, gdzie następnie pracował do późna w nocy. Sprzedany, gdy miał zaledwie cztery lata, aby spłacić jeden z długów swojego rodzica, Masih dwukrotnie uciekł przed niewolnictwem dzieci, dołączając do walki z pracą dzieci jako członek Frontu Wyzwolenia Wyzwolenia Pracy (BLLF). Po uwolnieniu ponad 3 000 dzieci z pracy przymusowej Masih został zastrzelony w wieku zaledwie 12 lat.

Wilk nie jest taki groźny jak mogłoby się wydawać

Zobacz dlaczego w tych krajach nie ma restauracji McDonalds